Akrilik Zemin Tenis Kortu Yapımı

Akrilik Zemin Tenis Kortu, Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) standartlarına göre 18m x 36m ölçülerinde şirketimiz tarafından inşa edilmektedir. Tenis kortlarında zeminlerine göre farklı kategorilerden bahsetmek mümkün. Zemin kaplamasının doğal olup olmamasına göre iki grup Tenis Kortu zemini vardır:
 
  • Doğal Tenis Kortu Zemini (Çim veya kum)
  • Sentetik Tenis Kortu Zemini (Suni Çim Kort, Akrilik Kort veya Tartan Kort)
 
Sentetik Tenis Kortu zemin çeşitlerinde uzmanlaşmış Gözde İnşaat, tenis kortlarının yapımını 3 – 4 hafta gibi kısa bir sürede anahtar teslim gerçekleştirmektedir.
 

Akrilik Tenis Kortu Yapımı ve Özellikleri

Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) tarafından belirlenen standartlara göre Akrilik Zemin Tenis Kortu 18×36 metre ölçülerinde inşa edilmektedir. Akrilik tenis kortları yine de talep doğrultusunda amatör kullanım amaçlı daha küçük ölçülerde tenis kortları da yapılabilmektedir. Altyapı, demir işleri, tel örgü, aydınlatma, yerinde döküm akrilik zemin yapılması ve tenis filesi takılması ile anahtar teslim olarak tenis kortları yapılmaktadır.
 
Tenis için Akrilik Zemin Çeşitleri
 
Akrilik tenis kortları iki çeşit olarak yapılabilmektedir.
 
a)   Akrilik zemin
b)   Cushion Akrilik Zemin
 
Her iki zemin türünde de yapım aşamaları benzer niteliklerdedir. Cushion Akrilik Zemin sistemlerinde fazladan “cushion” olarak adlandırılan bir ara katman vardır. Cushion, spor zeminleri yapımı için özel olarak tasarlanmış, akrilik reçine ve çeşitli sentetik içerikleri bulunan bir zemin kaplama türüdür. Sentetik zeminler grubu olan suni çimde de, akrilik ve tartan sistemlerde de bir alt katman gerekmektedir. Ancak akrilik sistemlerin altına sadece asfalt katman serilebiliyorken, diğer ikisinin yapımında alt katman olarak tercih veya şartlara göre asfalt da dökülebilir beton da…
 

Akrilik Tenis Kortu Yapımı Genel Özellikleri

Bütün sentetik tenis kortları yapımları, uygulanacak sentetik zemine ilişkin aşamalar hariç türdeş yapım aşamalarına sahiptir.
 
Altyapı İşleri
 
Hafriyat: Kort sahası seçiminden sonra düzleme yani tesfiye işlemleri yapılır. Ardından kortun etrafını saracak çevre hatıl kalıbı için temel atılır.
 
Çevre Hatıl Betonu: Çit zemin desteğini sağlayacak olan hatıl için 8 ve 12 Q’luk demir çubuklarla hasır iskelet kurulur.
 
Ankraj: Kortu saracak olan çitlerin ana direklerini bağlamak üzere, hatıl demir iskeletine belli aralıklarla 3” lik ankraj boruları yerleştirilir.
 
Hatıl Betonlama: Hatıl betonlanarak kurumaya terk edilir.
 
Saha Dolgusu: Akrilik zeminin yere homojen bir şekilde oturması için kort geneli 15 cm kadar mıcır ve plentmiks dolguyla kaplanarak, üzerinden silindir geçirilir ve bu dolgu iyice ezilir.
 
Asfaltlama: Dolgunun üzerine ilk asfalt katmanı en az 5 cm kalınlığında dökülür, silindir vasıtasıyla ezilir, iyice sıkıştırılır. Son olarak 5 cm kalınlığında spor sahaları için özel olarak üretilen ince granüllü asfalt tabakası serilir ve üzerinden bir kez daha silindir geçirilerek tüm katmanların iyice sıkışması sağlanır.
 
Demir Direk ve Tel Örgü İşleri
Hatıla yerleştirilmiş ankraj borularına, dikey direk boruları kaynakla birleştirilir. Bu boruların üstüne de üst, orta ve yatay borular destek boruları olarak tutturulur. Daha sonra bu borulara takviye uygulanır. Kortun aydınlatma ihtiyacını karşılamak üzere uzun kenarlara merdivenli dikey direkler dikilir. Bu direklere 400 W kapasiteli Metal Halide projektörler yerleştirilmesi ve bunlara uygun elektrik tesisatı kurularak enerji iletilmesiyle aydınlatma sistemi işi bitirilir. Korta giriş – çıkış yapılabilmesi için 1 adet menteşeli kapı yapılır.  Standartlara göre kortun uygun noktalarına karşılıklı birer file demiri dikilir. Daha sonra akrilik kaplama işinin ardından bu demirlere tenis filesi gerilir.
Kortun etrafındaki direklere de 4×4 cm göz aralığı, daldırma galvanizli ve PVC kaplı tel örgü gerilir ve tüm kort çitle kapatılır. Bu çitler de klemenslerle vasıtasıyla direklere bağlanan çelik halatlarla sağlamlaştırılır.
 
Akrilik Zemin Uygulaması
Daha önceden zemine dökülerek silindirlerle iyice ezilen asfalt zemin basınçlı hava ve su kullanılarak iyice temizlenir. Temizlik işleminin ardından ilk kat olarak dolgu malzemesi (Acrylic Resurfacer) uygulanır. Bunun üzerine de örneğin Cushion Akrilik Sistem talep edilmiş ise 2 kat halinde Cushion katman döşenir. Bu cushion tabakanın üzerine, (eğer Cushion Akrilik Sistem talep edilmemişse doğrudan akrilik kaplama üzerine)  2 kat halinde akrilik renk katları (Acrylic Procoat) atılmasıyla tenis kortuna ait zemin kaplama işlemleri bitirilmiş olur. Çizgileme işlemleri de bitirildikten sonra kort kullanıma hazır hale gelir.