Tenis Kortu Saha ve Zemin Çeşitleri

Tenis Kortu Saha Çeşitleri
Tenis müsabakasının oynandığı saha, üst kısmının açık ya da kapalı olması açısından ikiye ayrılır. Bunlar;
 
 
 1-) Açık Tenis Kortu:
Genellikle; profesyonel tenis müsabakalarında gördüğümüz bu kortlar, aynı zamanda toplu konut, okul ve otel projelerinde de yer almaktadır. Estetik açıdan daha şık olan açık tenis kortları, müsabakaları anlık takip eden seyirciler için de iyi bir atmosfer sunmaktadır.
 
 
 
 
 Bu kortların teknik özellikleri genel olarak şöyledir: 
 
  • Zemin Kaplama Çeşitleri: Sentetik (Suni) Çim Zemin, Akrilik Zemin, Tartan Zemin, Toprak Zemin, Doğal Çim Zemin olabilir.
  • Tel Örgü Yapısı: Pvc kaplama çevreleme teli, asgari 4m. yüksekliğinde ki demir konstrüksiyona monte edilir.
  • Tenis Kortu Aydınlatması: 150 veya 200 watt led projektör kullanılabilir.
  • Tenis Kortu Ölçüleri: 18*36 metre = 648m2 standart tenis kortu ölçüleridir; daha da küçük olabilir.
  • Tenis Filesi Ölçüleri: 12,8 metre genişliğinde ve 1,07m. yüksekliğindedir. Orta bant yüksekliği 91cm olmalıdır.
 
2-) Kapalı Tenis Kortu:
Olumsuz hava koşullarından etkilenmek istemeyen ya da bu işi ticari maksatla yapan kullanıcılar, daha çok üstü kapalı tenis kortlarını tercih etmektedirler. Bu tür kapalı kortlara genelde resmi spor salonlarında, ticari tenis kortlarında veya tenis okullarında rastlarız. Zemin bakım ve temizliği açısından, açık tenis kortuna göre çok daha zahmetsiz ve avantajlıdır.
 
  • Zemin Kaplama Çeşitleri: Sentetik (Suni) Çim, Akrilik Zemin, Tartan Zemin, Pvc zemin olabilir.
  • Çelik Konstrüksiyon Yapısı: Ana kolonlar 3-4m. yüksekliğinde; toplam yükseklik ise 10-11m.
  • Tenis Kortu Aydınlatması: 150 veya 200 watt led projektör kullanılabilir.
  • Tenis Kortu Ölçüleri: 18m.*36m. = 648m2 standart tenis kortu ölçüleridir; daha da küçük olabilir.
  • Tenis Filesi Ölçüleri: 12,80m genişliğinde ve 1,07m. yüksekliğindedir. Orta yüksekliği 91cm. olmalıdır
 
Tenis Kortu Zemin Kaplama Çeşitleri
Tenis kortları; zemin kaplama çeşitlerine göre 5 gruba ayrılır. Bunlar şu şekildedir;
 
1-) Tartan Zemin Kaplama:
Tenis kortu zemini için en çok tercih edilen türlerden birisi olan tartan zemin, Epdm veya poliüretan zemin esnekliğin tercih edildiği kortlarda uygulanan, kauçuk ile polimer madde temeline dayandırılan zemindir. Özellikle esnekliği ile dikkat çeken bu zemin, tenis severler için ideal bir tercih olmaktadır.
 
2-) Akrilik Zemin Kaplama:
Akrilik zemin, tartan zemin kadar tercih edilen ve fazlaca kullanılan yöntemlerden birisidir. Maliyet açısından daha ekonomik zemin türleridir. Özellikle açık kortlarda rastladığımız bu zemin, yine kullanışlı bir zemin türüdür. Beton zemin üzerine veya asfalt zemin üzerine akrilik boya uygulanan ve beraberinde Cushion tabakalı ya da Cushion tabakasız olmak üzere, kendi içinde de ikiye ayrılan bir zemin türüdür. 
 
3-) Sentetik (Suni) Çim Zemin Kaplama:
Ölçüleri profesyonel ve amatör tercihlere göre değişebilen; adından da anlaşılacağı üzere, halı sahalarda da fazlasıyla rastladığımız 20mm veya 26mm kumlu sistem sentetik (suni) çim halı ile yapılan bu zemin, akrilik ve tartan zemine göre daha uygun fiyata uygulanabilmektedir.
 
4-) Toprak Zemin Kaplama:
Genellikle profesyonel tenis müsabakalarında rastladığımız toprak zemin, çok fazla bakıma ihtiyaç duyması nedeniyle oldukça maliyetlidir. Yumuşak bir zemin olduğundan, top yavaş seker ve daha az sıçrar. Esnekliği sayesinde sporcu sakatlanmalarına karşı daha sağlıklı ve tercih sebebidir. Çakıl taşları ile üzerine serilen kiremit tozunun bir silindir aracılığı ile düzleştirilmesi ve sıkılaştırılması işlemine dayanan zemin türüdür.
 
5-) Doğal Çim Zemin Kaplama:
Toprak zemin tenis kortlarında olduğu gibi, bakım ve maliyet açısından oldukça zahmetli ve pahalıdır. Sporcu sağlığı açısından profesyonel müsabakalarda, profesyonel oyuncular tarafından doğal çim zemin tercih edilmektedir. Zeminin yumuşak olması sebebiyle top yavaş ve az sıçrar. Böylelikle sporcular daha esnek ve çevik hareket edebilirler