Tenis Kortu Yapımı ve Özellikleri

Konu tenis olunca, top sıçraması ve oyun kalitesi son derece önemlidir. Topun yerden sekme hızına göre ITF (Uluslararası Tenis Federasyonu) kortları sınıflandırmıştır. Tenis kortları genel olarak 18m x 36m ölçülerinde yapılmaktadır. Yaptığımız tenis kortları genel olarak üç başlık altında incelenmektedir. Bu üç çeşit tenis kortu zemini de sentetik zeminler arasındadır. Sentetik zeminli tenis kortu yapımı ve bakımı diğer kort zeminlerine göre daha avantajlıdır. Özellikle doğal çim tenis kortları bakımı zor ve masraflıdır.

 

Tenis Kortu Yapımında Kullanılan Sentetik Zemin Uygulamalarımız:

 

  • Sentetik Çim Tenis Kortu: 18mm, 20mm, 22mm, 25mm, 26mm ve 30mm kum dolgulu suni çim zeminlidir.

 

  • Tartan Zemin Tenis Kortu: Genellikle 8mm SBR + 5mm EPDM granül katmanlıdır.

 

  • Akrilik Zemin Tenis Kortu: 2-3 kat akrilik boya olarak ya da cushion akrilik olarak uygulanır.

 

Açık ve Kapalı Tenis Kortu Yapımı
 
Tenis kortları zeminlerine göre çok çeşitli olsa da temel olarak açık ve kapalı olarak ikiye ayrılır.
 
1) Açık Tenis Kortu Yapımı ve Özellikleri:
Profesyonel tenis karşılaşmaları genellikle açık ve tribünlü kortlarda yapılmaktadır. Açık kortlar için tribün çeşitlerimiz portatif veya sabit tribün olarak ikiye ayrılmaktadır. Ayrıca tribünlerin üzeri isteğe göre özel çelik konstrüksiyon yapılar ile kapatılabilmektedir. Profesyonel kortlar dışında açık tenis kortları en çok tercih edilen ve ekonomik bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Toplu konut sitelerinin bahçelerinde, okul bahçelerinde, belediyelerin ücretsiz tenis kortlarında, otel spor alanlarında ve büyük spor salonlarının bahçelerinde çeşitli zeminlerde (genellikle akrilik zemin olarak) yapılması tercih ediliyor.
 
Açık Tenis Kortu Özellikleri Nelerdir?
Açık kortlar özel bir talep olmadıkça 4m yüksekliğinde tel örgü ile çevrilmiş olarak yapılmaktadır. Sentetik zemin çeşitlerinden birisi tercih edilebilir, en popüler zemin çeşidi akrilik zemindir. Çim halı da sıkça tercih edilir. Aydınlatma sistemi olarak da LED veya halide projektör kullanılır.
 
2) Kapalı Tenis Kortu Yapımı ve Özellikleri:
Kapalı tenis kortu yapımı tercih eden müşterilerimiz genellikle ticari amaçlı tenis oynatan ve tenis okulu sahibi olan kişilerdir. Bu hususta günün her saatinde ve her yaştan müşteriye güneşten veya kış şartlarından etkilenmeden tenis oynama imkanı sunulabilmektedir. Kapalı tenis kortları Gözde İnşaat tarafından çelik konstrüksiyon olarak yapılmaktadır. Çelik konstrüksiyon ile üzeri kapatılmış kortlar branda veya özel PVC kaplama ürünlerimiz ile izole edilir. Bu tür kapalı tenis sahası balon kortlara göre çok daha sağlam ve havadardır. İstenildiği zaman sahanın bütün yan brandaları açılabilmekte ve sürekli hava akışı sağlanabilmektedir.
 
Kapalı Tenis Kortu Özellikleri Nelerdir?
Kapalı kortlar 3-4m yüksekliğinde ana kolonlar üzerine bindirilmiş çelik makas sistemi olarak imal edilir. Çatı kaplaması olarak genellikle solmaz branda kullanılır, pvc kaplama ürünlerimiz de mevcuttur. Sentetik zemin çeşitlerinden birisi tercih edilebilir, en popüler zemin çeşidi akrilik zemindir. Aydınlatma sistemi için LED veya halide projektör kullanılır.